Детските игри

Детето е „малък изследовател“.
Навярно мнозина са чували това твърдение, тъй като от момента, в който започне да хваща и задържа в себе си обекти, то започва да изследва света.
Това изследователско поведение се нарича игра с обекти. Състои се в лапане, дъвчене, гризане, въртене и наблюдаване на въртеливите движения, триене, притискане, удряне, хвърляне и наблюдаване как падат различни обекти, до които детето има достъп.
Тук много от родителите, които имат деца във възрастта между 6 и 10 месеца, ще кажат, че това не е изследване, а терор. Непрестанното хвърляне на една и съща играчка, след като е върната многократно, е по-скоро изтощително, отколкото интересно за родителите. Но за детето играта с обекти е важна, тъй като тя силно стимулира „сензорно моторното“ му развитие. Чрез нея то изследва и научава за различната структура и форма на обектите, ориентира се в пространството за ниско-високо, близко-далече и др..
В този етап е важно да се прояви повече спокойствие, толерантност и разбиране от страна на възрастните и да се осигури пространство, така че изследването да се случва безпрепятствено.
Играта с обекти може да включва и други видове игри, тъй като тя има физически и манипулативни аспекти. Често по-големите деца я извършват в рамките на измислен контекст ( игра на Уж) или в социално драматичен контекст (ролева игра).
Играта на Уж започва около една годишна възраст, първоначално с действия, свързани с използването на предмети, но не по предназначение, а като заместители за реализирането на възникнала идея.
Към две години и половина децата вече създават по-богати сюжети и влизат активно и умело в роля като: готвач в ресторант, доктор и пациент; стопанин и домашен любимец, принцеса, човека паяк и др… Стимулира се и производството на „реч“, тъй като те често коментират своята дейност.
Детето не се замисля за наличните възможности – то е мотивирано от идеята си и действа. Пред него не стои НеВъЗМоЖНОсТ за ДеЙсТВиЕ.
Не си казва: “Ех, кара ми се кола, но нямам кола…по-добре да гледам ТВ.“ То грабва стола и започва да го бута в съчетание със звук: „Бууууу“ и ето: „Аз мога да карам кола“; хваща черпака, започва да танцува, а музика дори няма или поне така изглежда за външните наблюдатели.
Когато родителите подкрепят тази игра, основно чрез не намеса, тя продължава и се разгръща все повече и повече. А ако възрастният каже: „ Не, спри! Така не се прави! Столът не е за бутане! С този черпак сипваме супа или ще се удариш!“, малкият изследовател губи своята възможност да изследва. Възможно е бързо да намери друг начин да продължи, защото е мотивиран да знае, да може, да действа. Но, до кога ли? Може би до момента, в който загуби тази водеща го напред вътрешна мотивация и спонтанност. Тогава започва да съобразява твърде много преди да направи това, което му се иска.
Детето спира да играе, когато оценката на възрастните е важна, по-важна от всичко друго.
Чрез игрите детето изпробва ново поведение, има възможността да преувеличава, модифицира, съкращава или променя последователността на поведението си и безкрайно да повтаря леки вариации от него. Именно тази характеристика на играта играе жизненоважна роля в развитието на умения за разрешаване на проблеми и усвояването на цялата гама от познавателни и социално-емоционални умения.
Играта има важен принос за успеха ни като високо приспособим вид. Тя е силно свързана с познавателното развитие и емоционалното благополучие на човека.
Играта е спонтанна, гъвкава, непредвидима, въображаема и създадена от тях – децата!
Кратък линк
Още Новини
-
Онлайн среща с ученици от СУ "Паисий Хилендарски", село Абланица
21.04.2021 Днес 21.04.2021г. председателят на ОбСНВ Благоевград проведе онлайн среща с учениците от различни възрасти на СУ "Паисий... -
Разкриха оранжерия с марихуана в Добричко
21.04.2021 38-годишен мъж е задържан за 24 часа заради разкрита в дома му оранжерия с марихуана, както и за притежанието на хашиш и... -
В РИМ – Благоевград бе открита изложбата “Нашето златно момиче
21.04.2021 В Регионален исторически музей Благоевград бе открита изложбата “Нашето златно момиче” в памет на сърцатата куклена актриса... -
Кримиакция антидрога в Благоевградско! Арестуваха двама мъже от Брезница и Сандански
21.04.2021 Специализирана полицейска операция по линия на противодействие на производството, съхранението и разпространението на... -
Съдът в Благоевград прати в затвора дрогиран шофьор от Сандански
21.04.2021 Окръжен съд - Благоевград наложи наказание “Лишаване от свобода” за срок от 1 /една/ година и 2 /два/ месеца на подсъдим,...
още от Актуално

Заспиваме за 1 минута с метод на учен от Харвард
Професор Андрю Уейл от университета Харвард е открил метод на дишане, с който може да заспим само за 1 минута. Методът се...
ТЕСТОВЕ ЗА НАРКОТИЦИ
ВНИМАНИЕ РОДИТЕЛИ!ИМА ТЕСТОВЕ ЗА НАРКОТИЦИ, КОИТО МОГАТ ДА ВИ ДАДАТ ТОЧНА ИНФОРМАЦИЯ, НО ИМА И ТЕСТОВЕ КОИТО ИМАТ ЗА ЦЕЛ ДА...
Когато децата ни вземат наркотици
Пристрастяването на тийнейджърите към наркотици може да настъпи дори при неколкократни приеми на дроги. В някои от...Полезно за Родители

Как се лекуват емоционални рани?
Колко често сте били наранявани?
Как да тренираме навиците си за общуване
Как да си създадем необходимите навици за общуване?
Депресията може да доведе до липса на енергия на децата
Значително намаляване на енергията на детето може да бъде разяснителен знак, че нещо просто не е "правилно".
Какво е психотерапията и може ли да ми помогне тя?
Всички сме чували поне веднъж (или пък самите ние сме казвали), че “психотерапията е само за луди”.